Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

  • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

  • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

Dzień wolny za święto Trzech Króli

Oddawanie dnia wolnego za świąteczną sobotę nie jest odrębną regułą prawa pracy, lecz konsekwencją obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin przez święto występujące w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy). Obniżenie wymiaru o 8 godzin dotyczy tylko pracowników, których norma czasu pracy nie jest mniejsza. Na przykład dobowy czas pracy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, to zasadniczo 7 godzin, zatem obniżenie nastąpi o 7 godzin.

Sposób wyznaczenia dnia wolnego zależy od decyzji pracodawcy. Firma może odgórnie wyznaczyć jeden dzień dla wszystkich pracowników. Może też wskazać różne dni dla poszczególnych grup pracowników. Dzięki temu uniknie sytuacji, że zakład będzie nieczynny w dzień roboczy. Pracodawca może także przenieść swoje kierownicze uprawnienie na niższy szczebel organizacyjny i pozostawić wybór dnia wolnego do decyzji kierowników działów. Dopuszczalne jest również wskazanie kilku dni do wyboru przez pracowników, a także poinformowanie ich, że do określonego terminu mają wskazać dowolny dzień okresu rozliczeniowego, który chcą mieć wolny.

Biuro Rachunkowe

Perita Consulting

Dariusz Jóźwiak


Copyright © 2016 Perita


05-270 Marki

Poniatowskiego 16 A

e-mail: perita@perita.pl


tel.kom. 604 062 327


tel./fax (22) 771 46 04Godziny otwarcia biura:

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności