Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

  • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

  • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

Od 2020 roku ulga na złe długi również w podatkach dochodowych

Opóźnienia w płatnościach to zmora wielu polskich firm. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad 80 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie otrzymuje zapłaty w ustalonym terminie. Ograniczenie zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój – taki ma być efekt ustawy przeciwdziałającej zatorom, którą w dniu 6 sierpnia 2019 r. podpisał Prezydent RP.

Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. wśród licznych zmian wprowadza w podatkach dochodowych tzw. ulgę na złe długi.

Oznacza to, że już od 1 stycznia 2020 r. wierzyciele zyskają możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub fakturze (rachunku).

Zamiarem ustawodawcy było zatem zaadaptowanie w podatkach dochodowych mechanizmu „ulgi na złe długi” przyjętego w VAT, z uwzględnieniem różnic wynikających z odrębności cech tych dwóch podatków.

Biuro Rachunkowe

Perita Consulting

Dariusz Jóźwiak


Copyright © 2016 Perita


05-270 Marki

Poniatowskiego 16 A

e-mail: perita@perita.pl


tel.kom. 604 062 327


tel./fax (22) 771 46 04Godziny otwarcia biura:

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności