Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

 • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

 • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

faktury VAT

Data wystawienia faktury a rozliczenie VAT

Data wystawienia faktury a rozliczenie VAT to zagadnienie, które wielu przedsiębiorcom sprawia problemy. Warto znać kilka podstawowych zasad w tym zakresie, a w bardziej skomplikowanych przypadkach zwrócić się o pomoc do księgowego.

TERMINY WYSTAWIENIA FAKTURY

Jednym z podstawowych zadań związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej jest dokumentowanie przeprowadzonych transakcji przy pomocy faktur. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy muszą to zrobić do :

nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, wykonano lub otrzymano zaliczkę,

nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki - tzw. faktura przed sprzedażą.

Również w przypadku faktur dla zagranicznych kontrahentów dokument należy wystawić najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę ewentualnie do 30 dni przed sprzedażą, czyli rzeczywistym wykonaniem usługi.

Trzeba ponadto pamiętać, że transakcja musi zostać rozliczona w deklaracji VAT-7 (VAT-7K) za ten okres, w którym została wykonana, a nie za okres w którym została wystawiona faktura.

DATA WYSTAWIENIA FAKTURY A ROZLICZENIE VAT - JAK WYGLĄDA?

Aktualnie w większości przypadków data wystawienia faktury nie ma już znaczenia dla momentu rozliczenia VAT. Od 2014 roku moment rozliczenia podatku nie jest już związany z datą wystawienia faktury, ale z chwilą sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Funkcja faktury sprowadza się więc obecnie głównie do dokumentu potwierdzającego sprzedaż. Co za tym idzie nie jest obecnie możliwe opóźnienie zapłaty VAT poprzez późniejsze wystawienie faktury.

Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki. Wystawienie faktury wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego (koniecznością zapłaty VAT w danym okresie rozliczeniowym), gdy dokumentuje ona m.in.:

wykonanie usług budowlanych,

drukowanie książek, gazet i czasopism,

dostawy energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej,

świadczenie usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

świadczenie usług leasingu, najmu i dzierżawy,

usługi ochrony osób oraz mienia,

obsługę prawną i biurową itp.
 • Biuro Rachunkowe

  Perita Consulting

  Dariusz Jóźwiak


  Copyright © 2016 Perita


  05-270 Marki

  Poniatowskiego 16 A

  e-mail: perita@perita.pl


  tel.kom. 604 062 327


  tel./fax (22) 771 46 04  Godziny otwarcia biura:

  Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


  x
  Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności