Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

 • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

 • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

urlop macierzyński i rodzicielski

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka:

urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wydłuży się: odpowiednio od 31 do 37 urlopu macierzyńskiego oraz 34 tygodni rodzicielskiego. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach.

Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Dodatkowo, do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać w dogodnym dla rodziców czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.

Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.

Formalności

Aby uzyskać zasiłek macierzyński, trzeba dostarczyć naszemu pracodawcy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu (przed porodem) lub skrócony

odpis aktu urodzenia dziecka (po porodzie) jak również oświadczenie, czy to Twoje pierwsze, czy kolejne dziecko. Jeśli zasiłek ma zostać

wypłacany przez ZUS, dodatkowo trzeba dostarczyć dokumenty od pracodawcy i wypełnić specjalny druk ZUS.

W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie potwierdzające złożenie w sądzie wniosku o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

 • Biuro Rachunkowe

  Perita Consulting

  Dariusz Jóźwiak


  Copyright © 2016 Perita


  05-270 Marki

  Poniatowskiego 16 A

  e-mail: perita@perita.pl


  tel.kom. 604 062 327


  tel./fax (22) 771 46 04  Godziny otwarcia biura:

  Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


  x
  Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności